Historie střední gardy


I.er  RÉGIMENT  FUSILIERS - GRENADIERS

DE LA GARDE IMPÉRIALE

1806 - 1815


Vojáci Střední gardy byli fyzicky nejlepší ze všech gardových jednotek. Vojákům Mladé gardy chyběla vytrvalost a bojové zkušenosti. Přestože Stará garda měla neuvěřitelné bitevní zkušenosti a vytrvalost, nebyli 30-40 letí muži tak fyzicky zdatní jako 20-25 letí vojáci Střední gardy.


 Fusilier-grenadier 1809


Napoleonův dekret k vytvoření Střední gardy:

Saint-Cloud, 13. 9. 1806.  Adresováno generálu Lacuée.

"Zasílám Vám návrh dekretu na vytvoření střelců gardy. Je nemožné mít dostatečný počet císařských myslivců a to se mi zle nevyplácí. Vytvořte rozpis na množství mužů tak, aby mne tento pluk nestál více než pluky řadové s výjimkou důstojníků a poddůstojníků, kteří budou postaveni na roveň odpovídajícím hodnostem v mé gardě. Přesto ale nevylučuji některé výhody pro vojáky, neboť je třeba, aby byli lépe udržováni a cítili se o něco lépe než řadoví vojáci. Do jednoho odděleného sloupce uveďte, co by mne tento pluk stál, kdyby byl považován za řadový pluk, a do druhého to, očem si myslíte, že by mu bylo třeba poskytnout navíc."

                                                                                                     Napoleon

O 6 dní později 19. 9. 1806 vydal Napoleon dekret o vytvoření střelců císařské gardy. Tento pluk byl při svém vzniku podřízen správě pěších myslivců. Početní stav byl stanoven na 1200 mužů bez poddůstojníků a bubeníků. Tito vojáci mohli dle rozhodnutí císaře po absolvování vojenského tažení nebo po 5 letech vojenské služby v mírových časech usilovat o přijetí do pluku granátníků nebo myslivců císařské pěší gardy.

Dne 15. 12. 1806 přesouvá nový dekret stávající pluk pod správu granátníků císařské pěší gardy a přisuzuje mu číslo 1, zatímco ve stejný den je vytvořen druhý pluk z prvního praporu granátníků a císařských pěších myslivců. Tento nový pluk je podřízen správě pěších myslivců císařské gardy pod číslem 2. Požadovaná výška rekrutů činila 172 cm, zatímco u druhého pouze 168 cm.

Dne 16. 1. 1809 je císařská garda reorganizována. První pluk oficiálně přijímá titul fyzilíři (střelci) - granátníci a druhý fyzilíři(střelci) - myslivci. Každý pluk se nyní skládá ze dvou praporů o 4 rotách a jedné roty záložní, přičemž jedna rota má 200 mužů. Od jisté doby se požaduje plná gramotnost.

Od 25. 8. 1810 musí každý department dodat čtyři muže o výšce 176 cm pro fyzilíry-granátníky a o výšce 170 cm pro fyzilíry-myslivce. Dekret z 5. 1. 1811 rozšiřuje každý prapor o 5. rotu fyzilírů-seržentů. Od r. 1810  činí stav pluku 1600 mužů a dalším dekretem z 26. 12. 1813 je každý prapor rozšířen o 6. rotu.

Fizilír a Tirailér - Granátníci I. regimentu

 

Ve Střední gardě bylo mnohem méně mužů než v Mladé gardě.
Pouze několik pluků a praporů bylo do Střední gardy zařazeno a to:

2. Regiment Grenadiers - pluk pěších granátníků (v letech 1813-1815 byli zařazeni ze Staré gardy)
2. Regiment Chasseurs - pluk pěších myslivců (v letech 1813-1815 byli zařazeni ze Staré gardy)
3. Regiment [Holandských] pěších granátníků
Regiment Fusilier-Grenadiers (fyzilířů-granátníků) (1806-1811 Mladá garda, 1814 Stará garda, v r. 1815 - 3. granátníci) - naše jednotka
Regiment Fusilier-Chasseurs (fyzilířů-myslivců) (1806-1811 Mladá garda, 1814 Stará garda, v r. 1815 - 3. myslivci)
Battalion (prapor) Velites z Turína (Italové) (1812)
Battalion Velites z Florencie (Italové) (1812)
Battalion (Polských) granátníků (1813)

 

O jednotce v historii:

Regiment of Fusiliers-Grenadiers - červené chocholy (naše jednotka) a
Regiment of Fusiliers-Chasseurs - zelené chocholy s červenou špičkou

Fyzilíři (Fusiliers de la Garde) byli vytvořeni v roce 1806 z vybraných branců odebraných od pěchoty a od rezervních skupin. V roce 1806 byl požadavek na výšku 168 cm (brzy byl zvýšen na 173 cm). Napoleon napsal: "Mladí dobrovolníci se mohou přihlásit do dvou střeleckých pluků, pokud jsou silní a zdraví a měří nejméně 5'8" (173 cm). "

"Tito mladí a silní muži vypadali opravdu dobře, ale během jedné z jejich přehlídek v Paříži si veřejnost dělala legraci z jejich rukávů, které měli příliš krátké a plášťů, které byly příliš těsné. Mohli snad vyrůst? Boyer, jejich colonel, byl o tom přesvědčen". (Lachoque - "The Anatomy of Glory " str. 104)

NCO Fyzilíři (Non-Commissioned Officer - důstojník bez pověření) přišli od praporů Velites. V roce 1807 byli z vězňů vytvořeni 2. Fyzilíři a brzy byli přejmenováni na Fusiliers-Grenadiers.

 Až do roku 1811 byly obě jednotky Fyzilírů brány jako Mladá garda. Ve stejném roce se staly Střední gardou. Bylo nařízeno, aby Fyzilíři doplnili Voltigeury (votižér - na krátkou vzdálenost přepravován na koni s jezdcem) a Tirailleury (tirajér/harcovník - rozptýlený mimo hlavní formaci) Mladé gardy s dvouletou službou, určitým vzděláním a to vybranými branci. Napoleon napsal, že nejstarší a nejinteligentnější Fyzilíři se čtyřletou službou nebo medailí za statečnost by měli být přijati ke Staré gardě. Napoleon dodal: "Bude přijata polovina nebo třetina Fyzilírů od Mladé gardy a  polovina nebo jedna třetina od Fyzilírů Staré gardy do Střední gardy."

V roce 1813 - se poslalo 250 batalionů (praporů) ze Španělska Fyzilírům od každého batalionu  6 veteránů a to každého s min. 4 letou službou.

Sergent           Soldat

 

V roce 1814 se Fyzilířii stali Starou gardou i přesto, že jim Napoleon odmítl dát medvědice. Fyzilíři byli po bitvě rozpuštěni.

Fyzilíři zažili nejvíce změn ze všech gardových jednotek; až do r. 1811 byli Mladá garda, mezi lety 1811 a 1814 Střední garda a v r. 1814 dočasně i Stará garda. Když chtěl Napoleon navýšit regimenty Conscripts-Grenadiers (granátníků - branců) a Coscripts-Chasseurs (myslivců - branců) vzal kádry ze Staré a Střední gardy. Lachoque píše: "450 mužů bylo pro tento účel odvedeno, Fyzilíři byli doplněni odvodem 4 branců z každého oddělení, kteří byli inteligentní, gramotní, robustní a správně vysocí."

V r. 1808 byli Fyzilíři v Madridu ve Španělsku, když začalo slavné povstání proti Francouzům. Chlapowski napsal: "Bylo zajato asi 2000 rolníků a občanů. ... těchto 2000 bylo vyvedeno z města, seřadilo se pod městskou zdí a podal se rozkaz, aby je prapor Fyzilírů zastřelil." (Chlapowski - "Memoirs of a Polish Lancer" str. 36-37)

Partyzánská válka měla negativní dopad na mladé Fyzilíry. Lachoque napsal : "43 fusiliers-grenadiers (střelci - granátníci) desertovalo během ústupu z Madridu. Mladíci byli v chmurách a přestali si zpívat. Přišli se strachem do černých chat ve vesnicích kde se člověk a zvíře tulili k sobě a kde byly blechy v jejich postelích prostě nezničitelné.  Raděj by byli v Německu, kde je vepř králem." Ve starém dobrém Německu, kde pění pivo a holky jsou milé".

 Střední garda v útoku


V r. 1807 v Heilsbergu Napoleonův ADC (aide-de-camp - adjutant/pobočník) Jean-Marie René Savary obdržel rozkaz vzít Rousselovy 4 prapory Fyzilírů a 12 děl a posílit Muratovu kavalerii. Tito stateční muži gardy tedy přišli ve velkolepé formaci. Pochodovali ve směru kde byla velká bitva kavalerie a byli málem smeteni prchajícími kyrysníky a dragouny. Maršál Murat se setkal se Savarym a trval na tom, aby stráž zaútočila bajonety. Savary byl otrávený Muratovým velením: "Bylo by pro nás lepší, kdyby byl (Murat) méně statečný, ale měl o trochu více selského rozumu." Savaryova stráž nabila muškety a děla a zahájila palbu na krátkou vzdálenost. Nepřítel byl zasypán ostrou sprškou od Fyzilírů a velký počet rusů a prusů byl shozen ze sedel koní. Galantní velitel ruských kyrysníků GM Kozhin byl zabit. Jeden z kyrysníků zvedl jeho tělo, přehodil ho přes sedlo a odjel pryč k ruským liniím. Ruské dělostřelectvo zahájilo palbu na Fyzilíry. Podle Adolpha Thierse: "Statečný generál Roussel. S mečem v ruce uprostřed gardových Fyzilírů přišel o svou hlavu, kterou odnesla dělová koule." A stejný moment popsaný St.Hilairem: "Fyzilíři-myslivci z Mladé gardy, vedení generálem Savarym, byli posláni podpořit divizi Saint-Hilaire; ukázali se jako úžasní bojovníci s neohrožením a jejich skutky putovaly celou armádou. General Roussel, náčelník štábu gardy, který byl mezi nimi, přišel o hlavu po tom co ho zasáhla dělová koule. General Curial, plukovník Fyzilírů-myslivů Mladé gardy byl vážně zraněn jako velký bojovník v čele tohoto pluku s jeho obvyklou odvahou." (St.Hilaire - "History of the Imperial Guard.")

Peloton cínových vojáčků Střední gardy


V r. 1809 Fyzilíři a Tirailleurs (Harcovníci) bojovali při Aspern-Esslingu a Wagramu. Henri Lachoque napsal: "Začal zoufalý boj během něhož byl smrtelně zraněn maršál Lannes. Massena držel vesnici Aspern s obdivuhodnou výdrží zatímco byl napaden Essling Boudetovou divizí. Pak jej císařští pomocníci generálové Mouton a Rapp znovu obsadili s jednotkami od Curialovy [gardové] divize. 'Vpřed ve formaci ! Držte hlavy dole a neřešte počet nepřátel, které nám císař přiřadil. Baterie gardy podpořila útok nejrychlejší možnou palbou. Kapitánovi Bizardovi byla odstřelena paže. Některé ze střeleckých skupin byly redukovány na pouhé 2 může. Durosnel, Drouot, Curial, a Gros měli početná zranění, stejně jako Mouton, který byl po bitvě jmenován hrabětem z Lobau. Harcovníci vyhnali nepřítele z Gross-Aspern. Kapitán Ciceron byl poslán na hřbitov, kde byl přemožen velkou silou a musel ustoupit. Raněný a obestoupený vlastní gardou se musel vzdát. Při střelbě Mladá garda ztratila čtvrtinu efektivity. Poručík-plukovník Lanabere a Lonchamp stejně jako Rousseau, Secretan, Labusquette, a Ciceron byli na mnoha místech zraněni."

V Krasne (Krasny, Krasnoie) v r. 1812, císař zformoval všechny 4 battaliony Fyzilírů do tří zástupů a směřoval proti Buyanovo, Malievo a Chirkova. Postupovali bezhlučně a domluveně k synchronizovanému útoku. O půlnoci, v chladu, Fyzilíři vedení Roguetem padli na Rusy s bajonety v jejich táboře házejíce je do škarp a způsobujíce jim tím těžké ztráty. Fyzilíři přišli o více než 300 mužů. Krasny bylo pod palbou, popsané jako Danteho inferno (peklo).

 Práce s mušketou


Plukovníci a velící Střední gardy

Colonels, Major-Colonels, Colonel-Majors and Majors

1806: Friederichs (Jean-Parfait)

1809: Bodelin (Pierre)

1813: Flamand (Jean-Francois)

1813: Leglisse (Pierre)

Tři z výše uvedených důstojníků dosáhli hodnosti General-de-Brigade a vyšší.

Popis:

Friederichs, (Jean-Parfait)

Narozen: 11. června 1773

Major: 1. května 1806 (Regiment de Velites-Grenadiers de la Garde Imperiale)

Colonel-Major: 1. ledna 1807 (2e Regiment de Fusiliers de la Garde Imperiale)

Colonel: 1. června 1809 (Regiment de Fusilier-Grenadiers de la Garde Imperiale)

General-de-Brigade: 2. července 1809

General-de-Division: 23. září 1812

Commander of the Legion d'Honneur: 5. června 1809

Baron of the Empire: 2. února 1809

Zemřel: 20. října 1813 v bitvě u Lipska

https://www.frenchempire.net/biographies/friederichs/



Bodelin, (Pierre)

Narozen: 9. června 1764

Major-Colonel: 9. července 1809

General-de-Brigade: 13. srpna 1813

Officer of the Legion d'Honneur: 16. listopadu 1808

Baron of the Empire: 11. června 1810

Zemřel: 1. leden 1828 ve Versailes

https://grenadierlabeille.blogspot.com/2016/06/9-juin-1764-pierre-bodelin.html



Flamand, (Jean-Francois)

Narozen: 21. června 1766

Colonel-Major: 29. května 1809 (2e Regiment de Tirailleurs-Grenadiers de la Garde Imperiale)

Colonel-Major: 13. srpna 1813 (Regiment de Fusilier-Grenadiers de la Garde Imperiale)

General-de-Brigade: 14. září 1813

Baron of the Empire: 23. října 1811

Zemřel: 10. prosince 1838 ve Versailes

https://www.frenchempire.net/biographies/flamand/



Leglisse, (Pierre)

Narozen: 4. října 1771

Major: 14. září 1813

Commander of the Legion d'Honneur: 25. února 1814

Baron of the Empire: 28. listopadu 1813

Zemřel: 9. června 1838 v Miélan ve Francii



Vedoucí důstojníci sloužící u pluku Fusilier-Grenadiers de la Garde Imperiale , kteří byli během let 1791-1815 ve službách Francie zraněni nebo zabiti:

Friederichs - zraněn 18. prosince 1800, 18. října 1813, a zemřel na zranění 20. října 1813

Bodelin - zraněn May 1794, 25. července 1799, a 21. března 1801

Flamand - zraněn 18. října 1793, a 1. února 1814

Leglise - zraněn 29. července 1793, 2. prosince 1805, 22 May 1809, a 2. srpna 1809


Důstojníci zabití a zranění ve službách pluku Fusilier-Grenadiers de la Garde Imperiale během let 1806 - 1815:

Důstojníků zabito:      třináct

Důstojníci, kteří zemřeli na svá zranění:   pět

Důstojníci ranění:    padesát pět


Bitvy a boje ve kterých byli  důstojníci zabiti nebo zraněni:

1807: Heilsberg

1809: Essling

1812: Krasny, Beresina, Wilna, a Kowno

1813: Neumarck, Dresde, a Lipsko

1814: Bar-sur-Aube, la Rothiere, Montmirail, Lisy, Meaux, Frere-Champenoise, a Paříž


Čerpáno z webu https://napoleonistyka.atspace.com/ , dále https://www.napoleon-series.org/military/organization/frenchguard/c_guardinf1.html#5  a knihy Oživlá historie.


© 2019 - 2024 Střední garda. BRNO
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky